Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-10-11

Grupy spółek wchodzą do kodeksu

W czwartek wejdzie w życie ustawa wprowadzająca m.in. prawo holdingowe i duże zmiany w funkcjonowaniu organów spółek

Dwa główne filary nowelizacji (Dz.U. z 2022 r. poz. 807) to zbiór przepisów przeznaczonych dla grup spółek i modyfikacja pozycji rad nadzorczych. Pierwszy ma posłużyć uregulowaniu relacji między poszczególnymi spółkami w grupach kapitałowych, które dotychczas były przede wszystkim kwestią nieformalnych ustaleń. Rady nadzorcze mają z kolei stać się dzięki nowym przepisom bardziej aktywne i lepiej poinformowane (więcej o zmianach dotyczących rad nadzorczych w opinii obok).

Przepisy zamiast orzecznictwa

Krytycy tworzenia specjalnych przepisów dla holdingów twierdzili w czasie dyskusji nad projektem nowelizacji, że w ogóle nie ma potrzeby takiej odrębnej regulacji.

„Praktyka obrotu radzi sobie z funkcjonowaniem holdingów w Polsce bardzo dobrze i to mimo tego - a być może dzięki temu - że prawo holdingowe nie zostało w Polsce skodyfikowane” - pisał w opinii sporządzonej dla Biura Analiz Sejmowych prof. Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego WPiA Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei zdaniem autorów projektu o uregulowanie stosunków wewnątrz koncernów zabiegali sami zainteresowani - przedsiębiorcy działający w grupach kapitałowych. Ministerstwo Aktywów Państwowych postanowiło więc umożliwić tworzenie sformalizowanych „grup spółek”. Właśnie do nich będzie odnosił się nowy dział IV kodeksu spółek handlowych (k.s.h.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00