Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-07-24

Estoński CIT

Od 2021 r. obowiązuje ryczałtowy podatek dochodowy od osób prawnych – tzw. estoński CIT. Rozwiązanie pozwala na odroczenie płatności CIT i to według niższej stawki. W 2021 r. zaledwie kilkaset firm zdecydowało się na zastosowanie ryczałtu od spółek. Sytuacja zmieniła się, począwszy od 2022 r., kiedy zmieniono warunki korzystania z estońskiego CIT oraz zasady opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Na pytania dotyczące szczegółów stosowania w praktyce estońskiego CIT odpowiada ekspert podatkowy prowadzący na Platformie Wiedzy MDDP szkolenie „Nowe polskie zwolnienie z podatku – estoński CIT ”.

O co pytają na szkoleniach

Korzystanie z samochodów przez wspólników

problem Jak jest opodatkowane wykorzystywanie samochodów należących do podatnika CIT estońskiego przez jego wspólników? Jak należy kalkulować podatek z tytułu ukrytych zysków w takiej sytuacji? Co jest podstawą opodatkowania?

odpowiedź Wykorzystywanie samochodów należących do podatnika CIT estońskiego przez jego wspólników lub inne podmioty powiązane może być traktowane jako tzw. ukryty zysk. Dotyczy to sytuacji, w której samochody są wykorzystywane nie tylko do celów działalności gospodarczej, lecz także na cele prywatne wspólników lub podmiotów powiązanych. Zgodnie z przepisami podstawą opodatkowania w takiej sytuacji jest 50 proc. wydatków związanych z używaniem samochodu. W praktyce pojawiały się jednak często wątpliwości, czy należy uwzględniać 50 proc. kwoty netto czy brutto (tj. wraz z VAT) takich wydatków. Z jednej strony zasadą na gruncie ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1130; dalej: ustawa o CIT) jest rozpoznawanie jako kosztów podatkowych wydatków w kwocie netto – choć w przypadku samochodów osobowych kosztem podatkowym może być również nieodliczany VAT (a więc, w większości przypadków, 50 proc. kwoty VAT). Z drugiej strony podatnicy estońskiego CIT nie stosują ogólnych regulacji dotyczących rozpoznawania kosztów i przychodów podatkowych – ich wynik podatkowy odpowiada powiem wynikowi bilansowemu. Właśnie na tej podstawie – odwołując się do pojęcia wydatku w rozumieniu ustawy 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 295) – organy podatkowe uznają, że podstawą opodatkowania w przypadku używania samochodu na cele mieszane jest kwota 50 proc. wydatków brutto (tj. wraz z VAT). Takie stanowisko jest zgodnie prezentowane przez organy podatkowe – por. m.in. interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 lipca 2022 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.248.2022.3.JKU) oraz z 14 grudnia 2022 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.696.2022.1.AND).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00