Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-08-23

Służba cywilna: planowanie i rozliczanie czasu pracy po zmianach

Od 27 września br. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzone ustawą z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1195; dalej: ustawa nowelizująca), które m.in. sprawią, że w korpusie służby cywilnej ma się pracować elastyczniej. Chodzi m.in. o możliwość wprowadzenia zadaniowego systemu czasu pracy, skróconego tygodnia pracy, wykonywania zadań w weekendy oraz wydłużenia okresu rozliczeniowego aż do czterech miesięcy. I choć o nich pisaliśmy w Poradniku Gazecie Prawnej z 28 lipca 2023 r. „Służba cywilna – lustracja, w czasie pracy i uproszczenia w zatrudnieniu” (DGP nr 145), gdzie opisaliśmy wszystkie zmiany, jakie wprowadza ustawa nowelizująca, to tym razem na prośbę naszych czytelników problematykę planowania i rozliczania czasu pracy w poszczególnych systemach zatrudnienia postanowiliśmy omówić na konkretnych przykładach, które podzieliliśmy tematycznie, a każdą z części poprzedzamy krótkim wstępem i dodatkowo zamieszczamy wzory wniosków. 

Przy czym to nie koniec zmian, jakie czekają służbę cywilną, jeśli chodzi o czas pracy. Otóż w Dzienniku Ustaw została już opublikowana ustawa z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1598), zgodnie z którą od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi lub urzędnikowi służby cywilnej będzie mogło zostać np. przyznane wynagrodzenie (patrz: „Rekompensata za godziny – jak jest i co się zmieni od 1 stycznia 2024 r. – C3). ©℗

czas pracy na przykładach

Od 27 września br. czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 4 miesiące. Ustawodawca w ust. 1 art. 97 u.s.c. wprowadził zmianę polegającą na wydłużeniu z ośmiu tygodni aż do czterech miesięcy, co miało na celu podjęcie próby uelastycznienia zatrudnienia w urzędach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00