Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-08

Gminne kontrole nieczystości ciekłych

Jeszcze tylko niecały rok gminy mają na przeprowadzenie kontroli w zakresie właściwego pozbywania się zbieranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych (muszą to zrobić do 8 sierpnia 2024 r.). Jest to obowiązek wynikający ze zmian w ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1469; dalej: u.c.p.g.). Przypomnijmy: weszły one w życie 9 sierpnia 2022 r. na mocy ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1549; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 877; dalej: nowelizacja). Głównym celem nowelizacji było doprowadzenie do prawidłowej implementacji przez Polskę przepisów tzw. dyrektywy ściekowej. Jedną z istotniejszych zmian, które ta nowelizacja wprowadziła, jest modyfikacja definicji nieczystości ciekłych. Dotychczasowe pojęcie nieczystości ciekłych obejmujące ścieki gromadzone przejściowo w zbiornikach bezodpływowych rozszerzono również o analogiczne gromadzenie tych substancji w osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków (patrz: art. 2 ust. 1 pkt 1 u.c.p.g.).

Wskazujemy, jakie obowiązki mają gminy, kto podlega kontroli, jaki może być jej zakres, jak powinna przebiegać. Wyjaśniamy też wątpliwości, które pojawiają się w trakcie stosowania przepisów w praktyce. ©℗

O co pytają na szkoleniach

Kto ma się znaleźć pod lupą

problem Jak rozumieć pojęcie właściciela nieruchomości użyte w przepisach dotyczących kontroli? Przykładowo czy w sytuacji, gdy działka z domem jest wynajmowana, urząd, podejmując czynności kontrolne, powinien zwrócić się do właściciela czy do najemcy, który zamieszkuje stale dom?

odpowiedź Jednym z zadań każdej gminy (względnie związku międzygminnego, jeśli to temu podmiotowi określona grupa gmin przekazała realizację zadań w analizowanym zakresie – patrz również: art. 2 ust. 1 pkt 6 u.c.p.g.) jest kontrolowanie właścicieli nieruchomości, czy realizują obowiązek wynikający z art. 5 ust. 1 pkt 3b u.c.p.g. w zakresie właściwego pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych. Określenie „właściwy” należy tu rozumieć jako zgodny z przepisami u.c.p.g. i przepisami odrębnymi. Zaznaczyć trzeba jednak, że nie jest to jedyny element kontroli, którą powinna prowadzić każda gmina.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00