Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-11-29

Poradnia samorządowa

  • Kto ustala zasady wynagradzania nauczycieli za godziny ponadwymiarowe
  • Czy rada gminy może ograniczyć zakres napraw samochodów poza warsztatami
  • Jak prawidłowo ustalić ekwiwalent dla strażaka ratownika za udział w działaniach, akcjach, szkoleniach lub ćwiczeniach

W regulaminie wynagradzania nauczycieli rada gminy określiła m.in. przypadki, w których mimo niezrealizowania przez nauczyciela ponadwymiarowych godzin zajęć będą one uznane za faktycznie przepracowane, a także sytuacje, kiedy wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje w ogóle. Czy ustalenie tej kwestii jest w kompetencji rady?

Rada gminy nie jest upoważniona do ustalania wskazanych zasad dotyczących wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, gdyż nie mieści się to w delegacji ustawowej w art. 30 ust. 6 Karty nauczyciela (dalej: KN). Pogląd ten potwierdza m.in. rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody zachodniopomorskiego z 9 października 2023 r. (nr P-1.4131.340.2023.AA). Wskazał on, że organ stanowiący nie jest upoważniony do określenia okoliczności, w których pomimo niezrealizowania przez nauczyciela ponadwymiarowych godzin zajęć będą one uznane za faktycznie przepracowane, a także sytuacji, kiedy wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje. Wojewoda uzasadnił swoje stanowisko tym, że w myśl art. 30 ust. 6 pkt 2 KN w regulaminie wynagradzania nauczycieli unormowane powinny zostać szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Sformułowanie „obliczanie” to inaczej rachunkowa operacja, ustalenie wielkości czegoś, uwzględnienie czegoś w planach, działaniach. Obliczanie zatem to działania rachunkowe wedle określonych, wcześniej ustalonych zasad i reguł. Oznacza to, że rada na podstawie ww. przepisu nie jest umocowana do ustalania zasad przyznawania czy nabywania prawa do tego rodzaju składników wynagrodzenia, a więc za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw, lub też określania sytuacji, w których nauczyciel zostaje ich pozbawiony. Wojewoda podkreślił, że w zakresie pojęcia „warunki obliczania” nie mieści się kompetencja do określenia katalogu okoliczności, które będą stanowiły podstawę do przyznania nauczycielowi wynagrodzenia, w tym do decydowania, w jakich przypadkach zachowuje on lub traci prawo do wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00