Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-12-13

Małe opóźnienie w płatności do PFRON nie musi oznaczać naruszenia dyscypliny finansów publicznych

Regionalna izba obrachunkowa ustaliła w trakcie kontroli, że wpłata na PFRON została wniesiona dwa dni po ustawowym terminie. Sprawa została zgłoszona do rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Czy takie niewielkie naruszenie oznacza, że wójt poniesie odpowiedzialność? Czy nie wystarczy złożenie wyjaśnień do RIO?

Z opisu wynika, że gmina nie dokonała terminowej wpłaty na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zacznijmy zatem analizę od ustalenia, czy jest to naruszenie przepisów.

Ustawowe wymogi

W art. 49 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: u.r.z.s.z.) wskazano, że pracodawcy dokonują wpłat na PFRON w terminie do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłat, składając równocześnie zarządowi tego funduszu deklaracje miesięczne i roczne. Te zaś składa się „poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego według wzoru ustalonego, w drodze rozporządzenia, przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego”. Dodano, że zaległości z tytułu wpłat, odsetki za zwłokę lub opłata prolongacyjna mogą być umarzane w całości lub w części decyzją prezesa zarządu funduszu wyłącznie w przypadku ich całkowitej nieściągalności (art. 49 ust. 5 u.r.z.s.z.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00