Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-02-07

aktualności

Egzekucja w administracji: 12 zmian, o których musi wiedzieć każdy włodarz

Od 25 marca odzyskiwanie należności z tytułu podatków lokalnych i opłat ma być sprawniejsze. Jednak nowe przepisy oznaczają też nowe obowiązki, do których już teraz warto się przygotować

Wszystko to za sprawą zmian w ustawie z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzeku cyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2505; dalej: u.p.e.a.), które zostały wprowadzone na mocy ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 556). Będą to modyfikacje zarówno w procedurze egzekucji w administracji, jak i w obowiązkach, jakie mają przy tym spełnić m.in. wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci. Zmiany niewątpliwie usprawnią odzyskiwanie należności z tytułu podatków lokalnych. Przypomnijmy, że wójt/burmistrz/prezydent mają status samorządowych organów podatkowych. z mocy art. 1c ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 70; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 2291), w którym postanowiono, że są oni organami podatkowymi właściwymi w sprawach podatków i opłat unormowanych w tej ustawie. Z kolei wszelkie zaległości z tytułu podatków podlegają egzekucji administracyjnej prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego, który z mocy art. 19 par. 1 u.p.e.a. jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych oraz do zabezpieczania takich należności w trybie i na zasadach określonych w dziale IV, z zastrzeżeniem art. 19 par. 2‒8.

Skala nowelizacji jest znacząca, zatem jest konieczne, aby samorządowe organy podatkowe jak najszybciej przygotowały się do wejścia nowych regulacji. Przestawiamy zatem 12 najbardziej istotnych nowości, o których powinni wiedzieć włodarze i urzędnicy jednostek samorządu terytorialnego.

1. nowe zasady przedawnienia kosztów upomnienia

Ta zmiana jest istotna przede wszystkim z perspektywy wierzyciela, jakim jest JST, bowiem zdecydowanie upraszcza zasady liczenia terminu przedawnienia wspomnianych kosztów (co było dotychczas problemem dla wielu z nich).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00