Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-04-03

aktualności

Czas na złożenie sprawozdania dotyczącego nieczystości ciekłych

Po raz pierwszy gminy muszą spełnić ten obowiązek do 30 kwietnia br. W praktyce mają jednak problem nie tylko ze zrozumieniem intencji ustawodawcy, lecz także ze zgromadzeniem danych. A opracowany przez GIOŚ i Wody Polskie przykładowy wzór, choć próbuje wprowadzić jednakowe standardy, pracy im nie ułatwia

W tym roku po raz pierwszy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą spełnić nowy obowiązek: sporządzić i złożyć we właściwym wojewódzkim inspektoracie ochrony środowiska oraz we właściwym regionalnym zarządzie Wód Polskich sprawozdanie dotyczące gospodarowania nieczystościami ciekłymi. Ten obowiązek wprowadziła uchwalona w 2022 r. ustawa z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1549; dalej: nowelizacja), a stosunkowo obszerny zakres wymaganych danych określono w art. 3 ust. 5 i 6, ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 399; dalej: u.c.p.g.). Po raz pierwszy nowe sprawozdanie ma zostać złożone właśnie za 2023 r. (co wynika z art. 10 ust. 1 nowelizacji, gdzie wskazano, że sprawozdania tego nie składa się za 2022 r.). Termin zbliża się wielkimi krokami, gminom zostało więc niewiele czasu na sporządzenie zestawienia. W praktyce mają nie lada problem nie tylko z zebraniem odpowiednich danych (nawet jeśli systematycznie prowadziły kontrole), lecz także często z odczytaniem i zrozumieniem intencji ustawodawcy. Problem jest tym większy, że ustawodawca nie przygotował wzorcowego formularza takiego sprawozdania. A na dodatek udostępniony wspólnie przez GIOŚ i Wody Polskie przykładowy wzór tego sprawozdania – choć niewątpliwie pod wieloma względami cenny, bo m.in. zmniejszający obawy o jednolitość danych przekazywanych przez poszczególne jednostki samorządowe – tego zadania im do końca nie ułatwia, ale nawet rodzi nowe problemy. Ale po kolei.

Problemy z zakresem informacji

Już sam zakres sprawozdania jest dość obszerny. Z art. 3 ust. 5 u.c.p.g. wynika, że w sprawozdaniu należy podać informacje o:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00