Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-05-15

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w pytaniach i odpowiedziach

W maju zawsze wraca temat zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jest tak w związku z obowiązkiem, jaki spoczywa na pracodawcach – m.in. ze sfery budżetowej – którzy muszą odprowadzić do końca tego miesiąca pierwszą ratę odpisu na ZFŚS. Jest to kwota stanowiąca co najmniej 75 proc. równowartości odpisów podstawowych. Jak ustalić odpis w tym roku, jakie metody zastosować do wyliczeń i kogo w nich uwzględnić? Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

► Czy to prawda, że podstawą gospodarki ZFŚS musi być roczny plan finansowy?

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 288; dalej: ustawa o ZFŚS) nie nakłada na pracodawcę obowiązku tworzenia planu wydatków socjalnych. Zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie (art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS). Dlatego warto, aby plan wydatków socjalnych stanowił jego załącznik. Poza tym plan przychodów i wydatków w ramach funduszu ułatwia prowadzenie działalności socjalnej. Ustalenie rocznego planu gospodarowania ZFŚS wymaga zachowania procedury przewidzianej dla uchwalania regulaminu funduszu.

Na początku roku pracodawca oblicza, jaką kwotą (w przybliżeniu) będzie dysponował w danym roku. Do wyliczonej kwoty dolicza: ewentualne niewykorzystane środki z poprzedniego roku, pozostałe na koncie ZFŚS, zwiększenia powstałe ze spłat pożyczek na cele mieszkaniowe (z ewentualnym oprocentowaniem), środki pochodzące z oprocentowania rachunku bankowego funduszu. Po dodaniu wszystkich wartości otrzyma kwotę, jaką będzie dysponował na działalność socjalną. Następnie określa działania socjalne, które będą finansowane ze środków funduszu (od tych, na które przeznaczone będą największe środki, do tych, które finansowane są zdecydowanie najrzadziej).

► Mam 33 pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach i 2 pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach. W celu przygotowania zawodowego zatrudniam też jednego młodocianego w pierwszym roku nauki i dwóch w drugim roku nauki. Ile wyniesie mój odpis na ZFŚS w 2024 r.? Jakie księgowania należy wykonać?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00