Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Uszlachetnianie czynne

Uszlachetnianie czynne

Dokonanie właściwej wykładni przepisów ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zależy niekiedy od prawidłowej wykładni przepisów kodeksu celnego. Dotyczy to m.in. art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, którego brzmienie wskazuje na wyraźny związek między powołanymi ustawami. Artykuł 39 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT stanowi, że eksportem usług, w rozumieniu ustawy, są usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów przywiezionych na polski obszar celny, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego – jeżeli sprowadzone towary zostaną ponownie wywiezione za granicę zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych.

Natomiast zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 3 eksportem usług, w rozumieniu ustawy, są również usługi świadczone w kraju, jeżeli są bezpośrednio związane z eksportem towarów, a z zawartych umów wynika, że wartość tych usług jest uwzględniona w cenie eksportowanego towaru.

Z przedstawionych regulacji wynika, że ustawodawca wyraźnie rozgraniczył w art. 39 przypadek usług bezpośrednio związanych z eksportem towarów i przypadek usług objętych procedurą uszlachetniania czynnego.

Artykuł 39 ust. 1 pkt 5 umożliwia stosowanie stawki VAT 0 proc. pod pewnymi warunkami. Zostały one przewidziane w § 60 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00