Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-02-20

Nowe zasady opodatkowania aportów

Opodatkowanie aportów do spółki kapitałowej

Wniesienie aportu przez udziałowca lub akcjonariusza nie wywołuje po stronie spółki żadnych skutków w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. nr 122, poz. 1315 i 1324), wartość aportu nie stanowi dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Dotyczy to także sytuacji, gdy w umowie spółki wartość wydanych w zamian za wkład niepieniężny udziałów lub akcji jest niższa niż wartość rynkowa rzeczy, będąca przedmiotem aportu (pismo Ministerstwa Finansów z 27 października 1998 r., nr PB4/BA-802-5143/426/98). Odmiennie przedstawia się natomiast sytuacja udziałowca (akcjonariusza), który wniósł wkład niepieniężny.

Moment powstania przychodu

Do końca 2000 r. – co do zasady – w momencie wniesienia aportu po stronie udziałowca lub akcjonariusza, będącego zarówno osobą prawną, jak i osobą fizyczną, nie powstawał przychód podlegający opodatkowaniu. Opodatkowany był jedynie przychód ze sprzedaży udziałów lub akcji objętych za wkład niepieniężny. Należy jednak podkreślić, że przez pewien okres Ministerstwo Finansów prezentowało odmienne stanowisko, a kwestia sposobu opodatkowania aportów (a ściślej momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku objęcia udziałów lub akcji w zamian za wkład niepieniężny) budziła liczne kontrowersje.

Otóż od 1 stycznia 1999 r., po zmianie przepisu art. 14 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (obecnie uchylonego), pojawiła się wątpliwość, czy w momencie wniesienia aportem niektórych rzeczy i praw majątkowych (które jest traktowane jako forma odpłatnego zbycia) po stronie udziałowca lub akcjonariusza powstaje przychód podatkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00