Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-11-25

Zamówienia publiczne po zmianach

System zamówień publicznych podlega ciągłym zmianom. 20 października 2003 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych. Jest ona istotna zarówno z punktu widzenia funkcjonowania finansów państwa, jak i interesów wykonawców i dostawców. Osoby mające do czynienia z zamówieniami publicznymi muszą stale uaktualniać swą wiedzę i na bieżąco dostosowywać ją do niestabilnego prawa. Planowana jest bowiem kolejna, tym razem rewolucyjna, zmiana - w trakcie prac legislacyjnych znajduje się projekt nowej ustawy Prawo zamówień publicznych.

Arkadiusz Szyszkowski
Stan prawny na 12 listopada 2003 r.
Poradnik obejmuje swą treścią nowe regulacje, które weszły w życie w 2003 r., w zestawieniu z dotychczasowymi przepisami, m.in. szczegółowo opisuje protokół postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Omawia najnowsze i najistotniejsze orzecznictwo oraz wyjaśnia problemy związane z bieżącym, praktycznym, stosowaniem prawa.
Ponadto, w formie czytelnych tabel, omawia najważniejsze zmiany, jakie znalazły się w nowelizacji z 20 października 2003 r., a także w projekcie ustawy Prawo zamówień publicznych. Chociaż z pewnością nie wszystkie pomysły zostaną uchwalone w proponowanym kształcie, jednakże większość z nich powinna obowiązywać, ponieważ odpowiadają one wymogom stale unowocześniającego się rynku.
Ostatnia nowelizacja ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 664 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 165, poz. 1591) istotnie zmieniła procedury udzielania zamówień, częściowo je upraszczając. Podniesiono kilka progów kwotowych, warunkujących stosowanie niektórych przepisów. Zmodyfikowano też system arbitrażu, dostosowując rozstrzyganie sporów do wymagań prawa Unii Europejskiej.
Najistotniejsze zmiany:
infoRgrafika
infoRgrafika
infoRgrafika
infoRgrafika
infoRgrafika
infoRgrafika
infoRgrafika
Protokół postępowania o udzielenie zamówienia publicznego
5 sierpnia 2003 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 czerwca 2003 r. w sprawie wzoru protokołu postępowania o zamówienie publiczne oraz dodatkowych wymagań, którym musi on odpowiadać (Dz.U. nr 116, poz. 1101). Rozporządzenie wypełniło lukę po zarządzeniu Prezesa UZP, określającym wzór protokołu postępowania o zamówienie publiczne z 1994 r., które obowiązywało do 30 marca 2001 r. Od czasu utraty mocy przez zarządzenie, zasady sporządzania protokołu wyznaczał jedynie art. 25 ust. 1 ustawy o zamówieniach publicznych, wyliczający elementy, które powinien zawierać protokół; brak jednakże było wzoru obowiązującego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00