Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-10-26

Dokumentacja dotycząca zatrudnienia

Jedną z najistotniejszych dziedzin działalności firmy jest zatrudnianie osób, które dla niej pracują. Przebieg zatrudnienia obfituje w różnego rodzaju zdarzenia, które muszą być należycie dokumentowane, aby wywoływać określone skutki prawne.

Bogdan Godzisz
Stan prawny na 5 października 2004 r.
W „Poradniku” omawiamy zasady zawierania umów cywilnoprawnych, sposób prowadzenia dokumentacji dotyczącej przebiegu zatrudnienia pracownika, a także dokumenty niezbędne w comiesięcznych kontaktach pracodawców z ZUS. Informujemy również o zasadach zmiany warunków pracy i wynagradzania, nagradzania i karania pracowników, zawierania umów o zakazie konkurencji oraz dokształcania w różnych formach. Przedstawiamy też podstawowe informacje dotyczące dokumentów rozliczeniowych i korygujących przekazywanych przez płatników do organu rentowego.
Opracowanie to uwzględnia potrzeby różnych zakładów pracy, w tym małych oraz średnich firm. Ukazuje ono, w jaki sposób prowadzić prawidłowo dokumentację pracowniczą w firmie, by uniknąć kłopotów związanych z rozliczaniem wynagrodzeń, czy też z możliwymi kontrolami. Zawiera wiele wskazówek przydatnych nie tylko praktykom, w tym pracownikom działów kadrowych, ale również tym, którzy chcieliby poznać swe uprawnienia związane z zatrudnieniem.
W kolejnym wydaniu „PGP” omówimy dokumenty pracownicze i ubezpieczeniowe związane z urlopami wypoczynkowymi, ewidencją czasu pracy, jak również ustaniem stosunku pracy i ubezpieczenia.
Umowy cywilnoprawne
Ostatnio coraz popularniejsze staje się świadczenie pracy na podstawie tzw. umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz umowy agencyjnej). Wybór rodzaju umowy zależy od zainteresowanych. Jednak swobodę tę w pewnym stopniu ogranicza art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 120, poz. 1252). W myśl tego przepisu, zatrudnienie w warunkach, w których pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca zobowiązuje się do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej umowy. O tym, czy mamy do czynienia ze stosunkiem pracy czy też nie, decyduje więc nie nazwa danej umowy, ale jej treść.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00