Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2005-06-07

Ubezpieczenie

Wypłata odszkodowania po wypadku
PYTANIE:
5 lutego 2005 r. miałem wypadek drogowy w okolicach Warszawy. Pijany (zgodnie z moimi domysłami) kierowca seata wjechał w tył mojego samochodu i zbiegł z miejsca zdarzenia. Widząc, co się dzieje, natychmiast powiadomiłem Policję, która jednak dojechała dopiero po godzinie, odprowadziła na parking nasze samochody i sporządziła służbową notatkę. Sprawcę ujęto po kilku godzinach. Już dwa dni później zgłosiłem wypadek w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy, domagając się oszacowania szkody i wypłaty odszkodowania. Wszystko szło dobrze do momentu (31 marca 2005 r.), gdy zakład ubezpieczeń poinformował mnie, że wstrzymuje wypłatę pieniędzy do czasu wydania prawomocnego wyroku skazującego. Na domiar złego dowiedziałem się, że kierowca, który we mnie uderzył, ma dwie sprawy karne związane z tym jednym zdarzeniem, a ja jestem na nie wzywany. Jak to jest możliwe i jak odzyskać pieniądze? Nadmieniam, że samochód służył mi w prowadzeniu działalności gospodarczej, a bez niego moja firma poniosła już kilkunastotysięczne straty. - Wojciech D. z Lublina
ODPOWIEDŹ:
Zachowanie zakładu ubezpieczeń jest niezgodne z prawem, a Pan może wystąpić do sądu o zapłatę odszkodowania, na które składają się szkoda i utracone korzyści, które mógłby Pan osiągnąć, gdyby nie przedłużająca się wypłata.
WYJAŚNIENIE:
Zgodnie z art. 817 § 1 k.c., jeżeli nie umówiono się inaczej, zakład ubezpieczeń obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia zakład ubezpieczeń powinien spełnić we wskazanym terminie 30 dni.
Te ogólne regulacje są doprecyzowane przez art. 13 i 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z tymi przepisami, zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie lub świadczenie z tytułu ubezpieczenia obowiązkowego na podstawie uznania roszczenia uprawnionego z umowy ubezpieczenia w wyniku własnych ustaleń, zawartej z nim ugody lub prawomocnego orzeczenia sądu. W obowiązkowych ubezpieczeniach OC odszkodowanie wypłaca się w granicach odpowiedzialności cywilnej podmiotów objętych ubezpieczeniem, nie wyżej jednak niż do wysokości sumy gwarancyjnej ustalonej w umowie. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w ciągu 30 dni, licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. Gdyby wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się we wskazanym terminie niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00