Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-12-27

Opodatkowanie dochodów kapitałowych podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Rozwój rynku finansowego spowodował, że osoby fizyczne, które dotychczas poprzestawały na lokowaniu swoich oszczędności w obligacje Skarbu Państwa i lokaty bankowe, zdecydowały się na sięgnięcie także do innych instrumentów finansowych.

Ireneusz Krawczyk, radca prawny
Mariusz Gumola, prawnik
Paweł Jabłonowski, prawnik Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy
Celem tego opracowania jest wskazanie konsekwencji podatkowych lokowania w najczęściej wybieranych instrumentach finansowych. Szeroko omawiamy również instrumenty, które umożliwią każdemu przedsiębiorstwu efektywne zarządzanie ryzykiem walutowym.
Konsekwencje podatkowe podejmowanych działań w zakresie lokowania środków zostały omówione przy przyjęciu, że przychody są osiągane na terytorium Polski przez osoby mające tutaj miejsce zamieszkania.
Opodatkowanie odsetek
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej: u.p.d.o.f.), jedną z kategorii przychodów z kapitałów pieniężnych są odsetki, do których ustawodawca zaliczył:
• odsetki od pożyczek,
• odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,
• odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych.
ZAPAMIĘTAJ
Pożyczka jest umową cywilnoprawną, przez którą dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Pożyczka może mieć charakter odpłatny lub nieodpłatny. W przypadku pożyczki pieniężnej odpłatnością za jej udzielenie są odsetki.
Zakładanie i prowadzenie przez banki rachunków bankowych następuje na podstawie umowy rachunku bankowego regulowanej przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; dalej: k.c.) oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.). Przez umowę rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych (art. 725 k.c.). Zgodnie z art. 49 ust. 1 Prawa bankowego, banki mogą prowadzić w szczególności następujące rodzaje rachunków bankowych:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00