Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-03-07

Dokumentacja kadrowo-płacowa część II

W drugiej części poświęconej dokumentacji kadrowo-płacowej w firmie (część pierwszą zamieściliśmy w nr. 8/2006) przedstawiamy i charakteryzujemy związane z zatrudnieniem formularze, których wagi - ze względu na ich powszechne i codzienne zastosowanie - nie sposób przecenić.

Daniel Kupryjańczyk
Stan prawny na 21 lutego 2006 r.
W kolejności podyktowanej systematyką kodeksu pracy zajmujemy się zatem dokumentami odnoszącymi się wprost do stosunku pracy, praw i obowiązków jego stron, czasu pracy, urlopów, wypadków przy pracy, a także do bezpieczeństwa i higieny pracy. Omawiamy dokumentację związaną ze zmianą warunków pracy i płacy, karami i nagrodami dla pracownika, wykonywaniem pracy w godzinach nadliczbowych czy urlopami wychowawczymi.
Tak jak w poprzednim „Poradniku”, prezentacji każdego z tych formularzy towarzyszy opis jego najważniejszych cech, a także wskazanie niuansów, których poznanie jest niezbędne do ich prawidłowego sporządzenia. Nie zabraknie też odwołania do orzecznictwa, które przybliży tło, na jakim dokumenty te są tworzone i stosowane.
Przekazujemy do Państwa rąk szczegółowe opracowanie dotyczące zagadnień kadrowo-płacowych, mając nadzieję, że pomoże ono w rozwiązywaniu problemów pojawiających się w codziennej pracy i ułatwi prawidłowe prowadzenie dokumentacji w każdej firmie.
Do lektury „Poradnika” zachęcamy nie tylko osoby zawodowo zajmujące się prowadzeniem kadr, ale również wszystkich, którzy - będąc stronami stosunku pracy - pragną znać swoje prawa i obowiązki.
Stosunek pracy
W tej części opracowania główną uwagę skupiamy na wypowiedzeniu dotychczasowych warunków pracy i płacy - wypowiedzenie zmieniające - na podstawie którego, zatrzymując pracownika w firmie, możemy np. zmienić jego stanowisko, miejsce pracy czy płacę. Przypominamy też o możliwości czasowego powierzenia pracownikowi innej pracy, co zwalnia pracodawcę od konieczności odwoływania się do wskazanego wypowiedzenia zmieniającego i związanych z nim rygorów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00