Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-11-18

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem w pytaniach i odpowiedziach

Pracownica jest zatrudniona na czas określony od 1 września 2013 r. do 30 listopada 2014 r. w wymiarze 4/5 etatu. Jest to praca dodatkowa poza macierzystym zakładem pracy. Pracownica była w ciąży. Od lipca 2014 r. przebywała na zwolnieniach lekarskich. Dziecko urodziła 25 sierpnia 2014 r. Czy pracownica ma prawo do pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego?

Ten numer "Poradnika Gazety Prawnej" poświęcony jest uprawnieniom pracowniczym związanym z rodzicielstwem. Pracownikom - rodzicom przysługują urlopy związane z wychowywaniem dzieci. Każda pracownica, która urodzi dziecko, ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Skorzystanie z tego urlopu jest obowiązkowe. Natomiast wystąpienie o dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski, urlop ojcowski czy urlop wychowawczy jest dobrowolne.

W publikacji przedstawiamy rozwiązania wynikające z praktycznego stosowania tych urlopów. Czytelnicy dowiedzą się, kiedy i w jakim wymiarze przysługują. Dołożyliśmy starań, żeby pytania i odpowiedzi dotyczyły problemów niebanalnych, a jednocześnie często spotykanych i sprawiających kłopoty zarówno pracodawcom, jak i uprawnionym pracownikom.

W "Poradniku" nie brakuje też zagadnień związanych z zasiłkiem macierzyńskim. Wysokość zasiłku macierzyńskiego co do zasady za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast za okres urlopu rodzicielskiego 60% podstawy wymiaru zasiłku. Pracownik może również otrzymać zasiłek macierzyński w wysokości 80%, jeżeli w ciągu 14 dni po porodzie złoży wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Czytelnik dowie się, komu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz w jakiej wysokości.

Zapraszamy do lektury!

Podstawowy urlop macierzyński

Czy pracownicy, która pracuje na umowie na czas określony, przysługuje urlop macierzyński

PYTANIE

ODPOWIEDŹ

Jeżeli poród nastąpił 25 sierpnia, to Państwa pracownica może skorzystać z urlopu macierzyńskiego jedynie do 30 listopada, gdyż w tym dniu umowa ulega rozwiązaniu z powodu upływu okresu, na jaki została zawarta (art. 30 § 1 pkt 4 k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00