Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-12-07

Sposoby oceny inwestycji finansowych

Jedną z charakterystycznych cech funkcjonowania przedsiębiorstwa jest podejmowanie przedsięwzięć inwestycyjnych. Inwestycją, w szerokim znaczeniu, można określić lokowanie środków finansowych w składniki majątkowe. W większości przypadków oczekuje się, że inwestycja nie tylko pokryje początkowo zaangażowane środki, ale także je pomnoży, przynosząc określoną stopę zwrotu. Procesy te nieco inaczej przebiegają w sferze inwestycji rzeczowych i inwestycji finansowych.

Z punktu widzenia przeznaczenia środków finansowych, czyli angażowania funduszy w określone składniki majątkowe, można wyróżnić:
• inwestycje rzeczowe - lokowanie środków finansowych w składniki rzeczowe i ewentualnie - w szerszym znaczeniu - także w wartości niematerialne i prawne,
• inwestycje finansowe - lokowanie środków finansowych w aktywa o charakterze kapitałowym (papiery wartościowe wszelkiego typu, udziały).
Każda inwestycja jest czasowym zamrożeniem środków ją finansujących, a więc stanowi zamrożenie jakiejś części funduszów firmy.
Inwestycje rzeczowe (w szczególności w aktywa trwałe) w rezultacie ich eksploatacji w sposób bezpośredni jak inwestycje produkcyjne, lub w sposób pośredni - jak inwestycje pozaprodukcyjne (np. w infrastrukturę, w modernizację systemów organizacji przedsiębiorstwa itp.) - przynosząc w kolejnych okresach eksploatacyjnych określone korzyści (zyski, nadwyżki gotówki) pozwalają najpierw zrekompensować, a następnie pomnożyć kapitały poświęcone na ich sfinansowanie. Generalnie biorąc, inwestycje rzeczowe przynoszą korzyści sukcesywnie, okres po okresie, a więc w długim odcinku czasu.
Inwestycje finansowe cechuje zwykle nieco odmienny mechanizm tworzenia korzyści. Zamrożenie funduszy w aktywa kapitałowe może prowadzić do osiągania dwóch rodzajów celów:
• mają przynieść jednorazową korzyść, która swym poziomem powinna przewyższać poniesiony nakład w momencie dokonania dezinwestycji (sprzedaży),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00