Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-11

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Autorka poniższego artykułu jest naszą stałą Czytelniczką, a także członkiem Rady Czytelniczej „Serwisu PP”. Na jednym ze spotkań Rady powstał pomysł udostępnienia łamów czasopisma Czytelnikom, którzy chcą podzielić się z innymi swoją zawodową wiedzą. Zachęcamy Państwa do opisywania zawodowych problemów i rozwiązań, jakie dla nich znaleźliście. Nadesłane artykuły opublikujemy, a Państwo otrzymacie honorarium autorskie.

Pracodawca, rozwiązując z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, powinien zwrócić szczególną uwagę na spełnienie wszystkich wymogów proceduralnych wynikających z przepisów Kodeksu pracy. Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie, o czym orzeka sąd pracy.

Zgodnie z art. 52 § 2 k.p. rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Termin ten ma charakter prekluzyjny, tzn. jego upływ powoduje wygaśnięcie prawa do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia i nie może być przedłużony ani przywrócony. Sąd Najwyższy w wyroku z 17 grudnia 1997 r. (I PKN 432/97, OSNAP 1998/21/625) stwierdza, że uzyskanie przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika następuje w momencie, w którym o zachowaniu pracownika dowiaduje się osoba lub organ zarządzający jednostką organizacyjną pracodawcy albo inna wyznaczona do tego osoba uprawniona do rozwiązania umowy o pracę. W wyroku z 19 grudnia 1997 r. Sąd Najwyższy przyjął, że w przypadku ciągłego naruszania obowiązków pracowniczych termin z art. 52 § 2 k.p. rozpoczyna bieg od ostatniego ze zdarzeń składających się na to zachowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00