Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2004-05-11

Nagrody i kary. NAGRODY

Przepisy prawa pracy przewidują możliwość nagradzania tych pracowników, którzy wzorowo wypełniają swoje obowiązki i swoim działaniem wpływają na tworzenie korzystnego wizerunku firmy.
W nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstwach mamy do czynienia z rozbudowanymi systemami motywacyjnymi. Stosowane są nie tylko nagrody o charakterze pieniężnym jako specjalny rodzaj nagrody dla pracowników traktowane bywają np. dodatkowe ubezpieczenia dla pracowników, specjalne możliwości dokształcania, atrakcyjne wycieczki, pakiety akcji, pakiety socjalne itd. W niektórych krajach pracodawcy korzystają chętniej z tego typu systemów motywacyjnych z powodów podatkowych. Jednak podstawowym sposobem motywowania pracowników są oczywiście pieniądze.
Nagroda a premia
Nagroda to wyróżnienie moralne lub materialne za zasługi, osiągnięte wyniki itp. Nagrodę może stanowić suma pieniężna, dyplom, odznaczenie, wartościowy przedmiot i inne formy uznania lub wyróżnienia za dobre wyniki pracy.
Obecnie nagrodom i wyróżnieniom poświęcony jest jedynie jeden przepis Kodeksu pracy, choć przed 1996 r. były to trzy przepisy rozdziału V, działu IV Kodeksu.
Obecnie - zgodnie z art. 105 k.p. - pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia.
Oznacza to, że przyznanie nagrody ma być związane z ponadprzeciętnymi rezultatami osiągniętymi przez pracownika w działalności danego rodzaju.
W 1996 r. skreślono art. 106 k.p. zawierający katalog nagród i wyróżnień, do którego zaliczono: nagrodę pieniężną, pochwałę pisemną, pochwałę publiczną, dyplom uznania oraz inne wyróżnienia przewidziane w poszczególnych gałęziach gospodarki lub zakładach pracy.
Skreślenie tego artykułu jest niewątpliwie wyrazem odejścia przepisów prawa pracy od norm ograniczających swobodę decyzyjną stron stosunku pracy w określaniu wzajemnych praw i obowiązków.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00