Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-01-18

Odprawy pracownicze

Odprawy są szczególnym świadczeniem, które przysługuje pracownikom z mocy obowiązujących przepisów prawa. Pracodawca ma obowiązek wypłacić je po zajściu określonego zdarzenia (np. śmierci zatrudnionego, przejścia na rentę). Do najważniejszych odpraw, do wypłacania których są zobowiązani pracodawcy, należą: emerytalna (rentowa), pośmiertna, z tytułu zwolnień grupowych.

Anna Bydłoń
Odprawy występujące w prawie pracy mają na celu częściową, lecz szybką kompensatę straty poniesionej przez uprawnionego, takiej jak utrata zatrudnienia czy śmierć osoby przyczyniającej się do utrzymania. Mają również złagodzić trudy dostosowania się do nowej sytuacji, wywołanej uszczupleniem dotychczasowych źródeł finansowania. Wysokość otrzymanej odprawy jest ściśle związana z wykonywaną przez uprawnionego pracą, a często z jego miejscem pracy. Przepisy szczególne i prawo zakładowe przewidują bowiem liczne odstępstwa od regulacji kodeksowych.
Odprawa z tytułu zwolnień grupowych
Uprawniony do odprawy pieniężnej przewidzianej ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) jest pracownik, z którym został rozwiązany stosunek pracy (w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę albo na mocy porozumienia stron, w trybie zwolnień grupowych lub indywidualnych) z przyczyn leżących po stronie pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników.
Obecnie - w odniesieniu do zwolnień grupowych - nie ma przesłanki zmniejszenia zatrudnienia oraz określonych ustawowo możliwych przyczyn dokonywanej redukcji załogi.
Wysokość odprawy pieniężnej jest uzależniona od zakładowego stażu pracy i równa się:
• miesięcznemu wynagrodzeniu, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy mniej niż 2 lata,
• 2-miesięcznemu wynagrodzeniu, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy 2 i więcej lat, jednak nie więcej niż 8 lat,
• 3-miesięcznemu wynagrodzeniu, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy ponad 8 lat.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00