Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-03-21

Związki zawodowe w zakładzie pracy

Utworzenie i rozpoczęcie działalności zakładowej organizacji związkowej powoduje powstanie wielu obowiązków - nie tylko po stronie pracodawcy wobec związków działających w danym zakładzie, ale i związku zawodowego wobec pracodawcy.

Łukasz Prasołek
• Ochrona działaczy związkowych
• Konsultacje i uzgodnienia ze związkami zawodowymi
• Zobowiązania związków wobec pracodawców
Związki zawodowe są dobrowolnymi i samorządnymi organizacjami ludzi pracy, które są powołane do reprezentowania i obrony praw, interesów zawodowych i socjalnych ich członków i innych pracowników. Uprawnienia związków zawodowych są gwarantowane wieloma aktami prawa międzynarodowego, w tym konwencjami MOP nr 87 i 98. Również w Konstytucji RP znajdujemy w art. 59 postanowienia, zgodnie z którymi zapewniona jest wolność zrzeszania w związkach zawodowych, które mają prawo do rokowań, zawierania układów zbiorowych pracy oraz innych porozumień, a także prawo do strajku. Szczegółową regulację tworzenia i działania związków zawodowych zawiera w naszym porządku prawnym ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm. - zwana dalej ustawą związkową).
Zobowiązania pracodawców wobec związków zawodowych
Wobec związków zawodowych każdy pracodawca, u którego działają organizacje związkowe, ma wiele określonych obowiązków. Dotyczą one przede wszystkim ochrony stosunku pracy niektórych kategorii zatrudnionych oraz konsultacji.
Ochrona działaczy związkowych
Ochrona działaczy związków zawodowych przez przepisy prawa pracy wynika z wykonania zobowiązań sformułowanych w art. 1 konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 135. Powyższy przepis stwierdza bowiem, że działacze związkowi powinni korzystać ze skutecznej ochrony przeciwko aktom krzywdzącym, nie wyłączając ochrony przed zwolnieniem z pracy, jeśli działania podjęte przeciwko członkowi związku wynikają z faktu jego przynależności związkowej albo są następstwem jego działalności związkowej, jeśli była ona prowadzona zgodnie z prawem, układami zbiorowymi pracy i innymi porozumieniami.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00