Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-06-27

Wynagrodzenie za pracę nie tylko dla pracownika

Prawa do wynagrodzenia za pracę nie można przenieść na osobę trzecią. Są jednak przypadki, w których ten chroniony status wynagrodzenia za pracę ulega ustawowemu rozszerzeniu.

Katarzyna Sęktas
Zasadą prawa polskiego jest indywidualny charakter prawa do wynagrodzenia za świadczoną pracę. Przysługuje ono jedynie pracownikowi i wypłacane jest przez pracodawcę w określonych odstępach czasu. Przepisy dopuszczają jednak możliwość „uszczuplania” należnego wynagrodzenia w ramach instytucji potrącenia.
Przypadki dozwolonego potrącenia
Pracodawca może potrącić z wynagrodzenia za pracę określone należności, zgodnie z art. 87 k.p. Należą do nich m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi itd. Poza należnościami wymienionymi w przepisie mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika również inne, jednakże już tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.
W każdym przypadku wolna od potrąceń musi pozostać kwota minimalnego wynagrodzenia ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, a w przypadku zaliczek pieniężnych jest to kwota 75% minimalnego wynagrodzenia i 90% wynagrodzenia przy potrąceniach kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00