Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2008-06-12

ZAWARCIE I ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ - TERMINY

Podejmowanie określonych czynności z zakresu prawa pracy musi odbywać się w określonych ramach czasowych.

Michał Culepa

Terminy w prawie pracy liczone są w różny sposób, w zależności od czynności, jaka ma być podjęta. Choć w myśl art. 300 k.p. w sprawach nieuregulowanych mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego, to jednak „cywilnoprawny” sposób liczenia terminów należy tu do wyjątków.

Zawarcie umowy o pracę

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę wiąże się z koniecznością podjęcia przez pracodawcę wielu czynności. Wstępne badania lekarskie powinny być przeprowadzone przed zawarciem umowy o pracę, jednak ścisłego terminu przepisy Kodeksu pracy nie określają.

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy (art. 26 k.p.). Obecnie obowiązujące przepisy wprowadzają bardzo rygorystyczne terminy pisemnego potwierdzania zawartej umowy. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków (art. 29 § 2 k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00