Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-08-28

Jak korzystnie zakończyć spór z pracownikiem i zawrzeć ugodę

Ugoda dla celów dowodowych powinna być zawarta na piśmie. Zapisy w niej powinny być zrozumiałe i jednoznaczne, tak aby nie budziły wątpliwości interpretacyjnych. Postanowienia ugody nie mogą pogarszać sytuacji pracowników w zakresie ich uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy, np. potrącenia umowne nie mogą przekroczyć limitów określonych w Kodeksie pracy.

Strony stosunku pracy mogą zawrzeć ugodę właściwie w każdym momencie przed wdaniem się w spór sądowy. Mogą to uczynić także i później, gdy sprawa już się toczy w sądzie, ale gdy sąd nie wydał jeszcze wyroku w sprawie.

Strony stosunku pracy mogą zawrzeć ugodę w każdym momencie, przed wydaniem wyroku przez sąd.

Ugoda jest umową określającą zasady zakończenia konfliktu między pracodawcą a pracownikiem. Jest ona oparta na kompromisie polegającym na częściowej rezygnacji przez każdą ze stron ze swoich roszczeń w celu zakończenia trwającego sporu. Konieczne są zatem wzajemne ustępstwa stron dokonywane w celu osiągnięcia porozumienia. Rodzaj i zakres ustępstw jest zwykle wynikiem negocjacji. Jednak nie muszą być one jednakowo ważne ani ekwiwalentne. Ważne jest jedynie, aby były akceptowane przez obie strony. Ustępstwa te mogą polegać np. na rezygnacji z części roszczeń, odstąpieniu od żądania zapłaty odsetek za opóźnienie, odroczeniu terminu płatności czy też rozłożeniu należności na raty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00