Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-06-27

Jak rozwiązywać umowy o pracę

Przepisy prawa pracy narzucają stronom stosunku pracy odpowiednie okresy wypowiedzenia umów o pracę, które są uzależnione od długości zatrudnienia pracownika u określonego pracodawcy. Pojawiają się jednak pytania, czy wolą stron stosunku pracy można zmieniać długość okresów wypowiedzenia, czy jest to skutecznie i co dzieje się w przypadku zastosowania innych okresów niż przewidziane w Kodeksie pracy. Zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie Sądu Najwyższego ukształtowały się najczęściej zbieżne odpowiedzi, które dają rozwiązanie w przypadku, gdy już doszło do postępowania niezgodnego z przepisami.

Dłuższe zatrudnienie u danego pracodawcy oznacza dłuższy okres wypowiedzenia umowy o pracę. Nie ma przy tym znaczenia, czy wypowiedzenia stosunku pracy dokonuje pracodawca czy pracownik, gdyż długości okresów wypowiedzenia są takie same.

Zawsze możliwe porozumienie stron

Omawiając zagadnienia dotyczące okresów wypowiedzenia umów o pracę należy w szczególności przypomnieć o trybie rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracodawcy często bowiem zapominają o tym sposobie na ustanie określonego stosunku pracy lub błędnie rozumują, że w danym stanie faktycznym taki tryb nie jest dopuszczalny przez prawo. Rozwiewając te wątpliwości należy jednoznacznie stwierdzić, że rozwiązanie za porozumieniem stron:

● może dotyczyć każdego rodzaju umowy o pracę,
● jest możliwe w każdym czasie i w terminie dogodnym dla stron umowy.

Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik pozostaje w tym czasie na urlopie wypoczynkowym, zwolnieniu chorobowym czy jest nieobecny w pracy z powodu innej usprawiedliwionej przyczyny. Decydujące znaczenie ma zatem w tym przypadku wola stron stosunku pracy. Nie ma również przeszkód, aby do takiego rozwiązania doszło w trakcie trwającego okresu wypowiedzenia umowy pracownika. Przepisy prawa pracy nie przewidują żadnej szczególnej formy rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Warto jednak, aby w celach dowodowych takie rozwiązanie było potwierdzone na piśmie. Jeżeli pracownik składa prośbę o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w konkretnym dniu, pracodawca ma możliwość przychylić się do takiej prośby bądź odmówić. Gdy pracodawca wyrazi zgodę na porozumienie stron, wskazując jednak inną datę rozwiązania umowy niż zaproponowana przez pracownika, to aby doszło do rozwiązania umowy za porozumieniem, pracownik będzie musiał wyrazić zgodę na zaproponowany przez pracodawcę nowy termin rozwiązania umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00