Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-04-14

Czy zakupy w innym kraju UE udokumentowane wyłącznie paragonem należy rozliczyć jako WNT

Posłuchaj audiokomentarza: Czy paragon to faktura?

PROBLEM

Czy dokonując zakupów w innych krajach UE udokumentowanych paragonem, polski nabywca rozpoznaje w kraju WNT? Z paragonu wynika kwota podatku od wartości dodanej oraz NIP dostawcy, ale bez dwuliterowego kodu państwa członkowskiego. Jak rozliczyć taki zakup?

RADA

Podatnik dokonujący zakupów w innym kraju UE, udokumentowanych paragonem, powinien rozliczyć te transakcje jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT). Poszczególne etapy rozliczenia przedstawiamy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zdarza się, że polscy podatnicy dokonujący w innych państwach UE zakupów o mniejszej wartości, zamiast faktur otrzymują paragony, z których wynika, że podatek od tej transakcji został naliczony w państwie członkowskim, w którym dokonano zakupu. W takiej sytuacji unijny dostawca, zamiast uznać transakcję za WDT, opodatkowuje ją w sposób właściwy dla dostawy krajowej. Takie rozliczenie transakcji przez podatnika z innego kraju UE nie oznacza jednak, że polski podatnik jest zwolniony z obowiązku rozliczenia zakupu jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (dalej: WNT). Z definicji "wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów" określonej przez art. 9 ustawy o VAT nie wynika, że warunkiem do uznania transakcji za WNT jest udokumentowanie jej fakturą. Oznacza to, że nawet jeśli zakup został udokumentowany paragonem fiskalnym, to przy spełnieniu wszystkich warunków określonych w art. 9 ustawy o VAT transakcja stanowi WNT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00