Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-10-12

Rozliczenie VAT od wydatków firmy prowadzonej w mieszkaniu lub domu podatnika

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w mieszkaniu (lub domu) mają prawo do częściowego odliczania VAT od wydatków dotyczących jednocześnie mieszkania oraz prowadzonej działalności. Często jednak rozliczanie VAT od zużycia energii czy usług telekomunikacyjnych budzi pewne wątpliwości. Wynika to z tego, że ustawodawca dla tego typu sytuacji nie przewidział jasnych i precyzyjnych rozwiązań. Tym samym podatnicy zmuszani są do częściowego odliczania VAT na podstawie niejasnych kryteriów, których stosowanie mogą podważać organy podatkowe.

Duża część firm (zwłaszcza małych) nie ma oddzielnej siedziby i jest zlokalizowana w prywatnych mieszkaniach lub domach. Podatnik VAT prowadzący działalność w mieszkaniu ma prawo do odliczenia VAT związanego z funkcjonowaniem firmy, w tym również od wydatków związanych w utrzymaniem i funkcjonowaniem mieszkania. Mieszkanie stanowi przecież siedzibę firmy, a zatem w określonym stopniu musi mieć związek z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Firma w mieszkaniu lub domu

Podstawowa zasada dotycząca odliczania VAT mówi, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są przez niego do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Oznacza to, że podatnik może odliczyć VAT od kosztów mieszkania (m.in. energii, telefonu, Internetu, wody, odprowadzania ścieków) w takiej wysokości, w jakiej dany wydatek ma związek z wykonywaną działalnością. Ustalenie wysokości odliczenia VAT od poszczególnych wydatków nie należy jednak do najprostszych czynności. Ustawa o VAT nie wyjaśnia, na podstawie jakiego kryterium należy wydzielać koszty związane z prowadzeniem działalności z kosztów prywatnych. Idealnym rozwiązaniem jest faktyczne ustalenie wysokości kosztów w stosunku do danego zakupu (np. na podstawie oddzielnego licznika energii lub zsumowania billingów z faktury za telefon). Jednak zamontowanie liczników nie zawsze jest możliwe, poza tym jest kosztowne, natomiast sumowanie billingów w przypadku dużej ilości rozmów telefonicznych praktycznie może być trudne. Przedsiębiorcy poszukują więc prostszych i mniej skomplikowanych sposobów pozwalających na częściowe odliczanie VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00