Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-10-09

Inwestycje w obcych środkach trwałych - skutki dla rozliczeń VAT

Korzystanie z obcych środków trwałych na potrzeby własnej działalności gospodarczej jest niemal stałą praktyką spotykaną w obrocie gospodarczym, u podstaw której leży rachunek ekonomiczny. W ten sposób przedsiębiorcy, dla wyznaczonych przez siebie celów gospodarczych, wykorzystują najczęściej cudze lokale lub budynki. Zasady i warunki używania cudzej rzeczy powinna określać umowa najmu, umowa dzierżawy lub inna umowa o podobnym charakterze (choć z reguły jest to umowa najmu).

O ile odliczenie podatku naliczonego od wydatków na ulepszenie obcych środków trwałych może nie powodować większych trudności, o tyle rozliczenie VAT w związku z zakończeniem korzystania z cudzego środka trwałego, w którym podatnik dokonał wcześniej ulepszeń, wcale nie jest takie proste. Jak zatem przebiega rozliczenie VAT od tego rodzaju przedsięwzięć?

Eksploatacja obcych składników majątku trwałego bywa poprzedzona decyzją o dokonaniu nakładów inwestycyjnych, które mają na celu przystosowanie używanej rzeczy do potrzeb najemcy. Z tego powodu podatnicy podejmują działania, które zmierzają do ulepszenia niestanowiącego ich własności środka trwałego, tj. jego przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. Działania te są istotą inwestycji w obcych środkach trwałych.

I. Podatek naliczony od wydatków na ulepszenie obcych środków trwałych

Ustawa o VAT ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Jej zastosowanie wyraża się tym, że podatnik dokonuje odliczenia podatku naliczonego za okres, w którym powstało prawo do tego odliczenia (np. za okres otrzymania faktury zakupu) lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, co wynika z art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT. Tym samym, w celu skorzystania z przysługującego prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonanego zakupu, podatnik nie czeka na wystąpienie czynności opodatkowanej, z którą ten zakup jest związany, np. na odsprzedaż nabytego towaru lub usługi. Zasada ta dotyczy również wydatków związanych z inwestycją w obcych środkach trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00