Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-12-11

Świadczenia świąteczne dla pracowników - skutki w VAT

Świadczenia świąteczne przekazywane pracownikom są już tradycją wpisaną w działalność gospodarczą niemal każdego przedsiębiorcy. Do najpopularniejszych należą paczki świąteczne, bony towarowe oraz gratyfikacje pieniężne. Wiele firm decyduje się dodatkowo ponosić wydatki na świąteczny wystrój bądź organizację uroczystości wigilijnej. Szczególny charakter wymienionych wydatków oraz dokonanych w związku z nimi świadczeń na rzecz pracowników może rodzić wątpliwości związane z ustaleniem prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz ewentualnego obowiązku wykazania podatku należnego. Jak więc rozliczyć VAT od świadczeń świątecznych na rzecz pracowników?

Paczki świąteczne dla pracowników i ich dzieci sfinansowane ze środków ZFŚS

Zasady gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) określa ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz regulamin przyjęty w zakładzie pracy, określający cele, które mogą być sfinansowane ze środków ZFŚS. Fundusz ten jest wykorzystywany m.in. w okresie przedświątecznym, kiedy to z jego środków pracodawca, jako administrator, finansuje wydatki związane m.in. z przekazaniem paczek świątecznych dla pracowników i ich dzieci. W takim przypadku przyznanie pracownikom paczek świątecznych powinno być uzależnione od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS). Dochowanie tego warunku ma spowodować, aby świadczenia z ZFŚS były kierowane przede wszystkim do osób najbardziej potrzebujących.

Tworzenie ZFŚS i administrowanie jego środkami jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z ustawy o ZFŚS. Zakupy dokonane w związku z dysponowaniem środkami ZFŚS nie są związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, lecz z działalnością socjalną, o której mowa w art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS. W tym przypadku pracodawca nie występuje w charakterze podatnika VAT. Dlatego świadczenia na rzecz pracowników i ich dzieci, dokonane przez pracodawcę z wykorzystaniem środków ZFŚS, nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu VAT, co powoduje, że pracodawca nie nalicza od nich podatku należnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00