Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-02-20

W jaki sposób można skorzystać z powództwa przeciwegzekucyjnego w trybie art. 840 k.p.c.

W numerze 2/2006 „BIULETYNU rachunkowości i finansów” (s. 102) przeczytałem o wystawianych przez banki bankowych tytułach egzekucyjnych (BTE). Czy dłużnik ma możliwość niezgodzenia się z wystawionym przez bank tytułem egzekucyjnym (i innymi tytułami egzekucyjnymi)? Co zrobić w przypadku, gdy kwestionujemy zasadność wystawienia przez bank BTE?

PROBLEM
RADA
W przypadku gdy dłużnik nie zgadza się z wystawionym przez bank tytułem egzekucyjnym lub innym tytułem egzekucyjnym, ma możliwość wystąpienia z powództwem przeciwegzekucyjnym. Jest to forma obrony dłużnika przed błędnym lub bezzasadnie wystawionym przez wierzyciela tytułem egzekucyjnym.
UZASADNIENIE
Powództwo przeciwegzekucyjne to powództwo zmierzające do podważenia zasadności lub dopuszczalności egzekucji. Jest to środek obrony dłużnika albo osób trzecich skierowany przeciwko egzekucji. Powództwo przeciwegzekucyjne w trybie art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego jest powództwem przysługującym dłużnikowi zmierzającym do pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości, w części albo do jego ograniczenia. Wyrok pozbawiający wykonalności tytuł wykonawczy w całości uniemożliwia prowadzenie jakiejkolwiek egzekucji na podstawie takiego tytułu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00