Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-01-04

1. Podatkowe due diligence

Przekształcenia przedsiębiorstw, w szczególności takie jak fuzje i przejęcia, związane są z ryzykiem wynikającym z niedostatecznych informacji o stronach danej transakcji. Ryzyko to występuje na różnych płaszczyznach planowanego przekształcenia. Do najważniejszych ryzyk należą aspekty podatkowe. Planując fuzję bądź przejęcie innej jednostki, podmiot przejmujący bądź podmioty łączące się mają ograniczone możliwości wiarygodnej weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatkowych, braku zaległości publicznoprawnych, rzetelności dokumentacji rachunkowej czy niezalegania z płatnościami u kontrahentów. Chcąc zminimalizować powyższe ryzyko, zainteresowane podmioty mogą zlecić niezależnym audytorom przeprowadzenie tzw. badania due diligence (należyta staranność).

Celem due diligence jest weryfikacja dokumentacji danej jednostki pod kątem jej prawidłowości i rzetelności oraz kontrola, czy szeroko rozumiana sytuacja biznesowa badanego podmiotu jest tożsama z prezentowanymi przez niego informacjami. Jest to więc weryfikacja dochowania przez badaną jednostkę należytej staranności w określonych aspektach jej działalności biznesowej. Badanie due diligence powinno objąć swym zakresem kilka płaszczyzn, przede wszystkim aspekty prawne, finansowe, handlowe, techniczne i środowiskowe1.

UWAGA

Do najistotniejszych aspektów prawnych procesu due diligence należą zagadnienia z zakresu rachunkowości oraz rozliczeń podatkowych.

Przeprowadzenie badania jest szczególnie istotne w przypadku przejęć innych jednostek, będąc co do zasady jednym z formalnych warunków sfinalizowania tej transakcji. Oczywiście przeprowadzenie tego procesu będzie możliwe pod warunkiem uzyskania zgody jednostki, która ma zostać objęta tym badaniem, jako że w następstwie procesu ujawnione zostaną informacje stanowiące tajemnice badanej jednostki. Podmiotem przeprowadzającym proces musi być więc podmiot niezależny od stron planowanej restrukturyzacji. Jakiekolwiek powiązanie audytora z którąkolwiek ze stron planowanej transakcji może prowadzić do nieuprawnionego ujawnienia tajemnic badanego przedsiębiorstwa, również w dużo szerszym zakresie niż formalnie objęty badaniem . W razie późniejszego wycofania się jednostki zlecającej badanie z planowanej restrukturyzacji (np. przejęcia) mogłoby to prowadzić do wykorzystania tego procesu do celów swoistego wywiadu gospodarczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00