Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-12-17

Jak zawierać długoterminowe umowy o inwestycje budowlane

Jesteśmy firmą prowadzącą działalność gospodarczą w branży budowlanej. Mamy zrealizować inwestycję budowlaną na podstawie kontraktu według procedur FIDIC. Nasz kontrahent (inwestor) poinformował nas, że podstawą realizacji zawartego między nami kontraktu ma być współpraca nie tylko między nami, ale także z tzw. inżynierem kontraktu. Kim jest inżynier kontraktu i czy ma on prawo zmieniać postanowienia zawartej umowy budowlanej, a jeśli tak, to na jakich warunkach? Kto może zostać inżynierem kontraktu? Czy ma to być osoba fizyczna, czy też może to być osoba prawna?

PROBLEM

RADA

W dobie europeizacji realizacja wielu poważnych kontraktów budowlanych (przedsięwzięć realizowanych na dużą skalę) przebiega na podstawie procedur i wzorców wypracowanych przez Międzynarodową Federację Inżynierów Konsultantów (fr. F`ed`eration Internationale Des Ing`enieurs-Conseils; en. International Federation of Consulting Engineers) - FIDIC.

Procedury i wzory wypracowane przez FIDIC są zgodne ze standardami międzynarodowymi, w tym z wymaganiami m.in. Banku Światowego czy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju [EBOR].

Wzory FIDIC stosowane są przede wszystkim w procedurach przetargowych i kontraktach budowlanych. Stronami kontraktu w ramach FIDIC są zamawiający (inwestor) i wykonawca, jednak podstawą realizacji kontraktu jest współpraca i zespołowe działanie trzech podmiotów, tj. zamawiającego, wykonawcy oraz tzw. inżyniera kontraktu.

Wprawdzie obowiązki inżyniera są określone w umowie zawieranej z zamawiającym (inwestorem), ale działa on także na rzecz wykonawcy. Zasadniczą jego funkcją jest zapewnienie przestrzegania procedur w ramach realizacji inwestycji budowlanej, tj. zapewnienie właściwego wykonania kontraktu przez zamawiającego, wykonawcę oraz wszelkie inne podmioty, które mają udział w realizacji kontraktu.

UZASADNIENIE

Odpowiednia umowa o roboty budowlane jest podstawą jej rozliczania. Umowa o roboty budowlane jest uregulowana w polskim prawie w art. 647-658 Kodeksu cywilnego. Umowa ta ma charakter zobowiązujący, jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną. W jej ramach wykonawca (osoba fizyczna lub prawna) zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor (zamawiający) zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00