Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-07-24

Dopuszczalność egzekucji ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Prowadzimy działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W zeszłym roku jako spółka zaciągnęliśmy kredyt obrotowy w banku. Zabezpieczeniem kredytu jest zastaw rejestrowy ustanowiony na udziałach w naszej spółce. W ramach spółki poczyniliśmy chybione inwestycje finansowe, których skutkiem były trudności w spłacie zaciągniętego kredytu, w konsekwencji komornik na wniosek banku wszczął wobec nas postępowanie egzekucyjne.

PROBLEM

Czy bank może przeprowadzić egzekucję z udziałów spółki, na których został ustanowiony zastaw rejestrowy, jeżeli w umowie spółki znajduje się zapis przewidujący ograniczenie zbywalności udziałów? Jeżeli tak, to kto dokonuje wówczas wyceny takich udziałów i w jakim trybie? Czy możliwe jest zakwestionowanie dokonanej wyceny?

RADA

Państwa wierzyciel może przeprowadzić egzekucję z zajętych w spółce udziałów. Po zajęciu udziałów w sp. z o.o. bank może zaspokoić się z dochodu, jaki przynosi zajęty udział, lub poprzez sprzedaż zajętego udziału. Jeżeli umowa spółki uzależnia zbycie udziałów od zgody spółki albo w inny sposób ogranicza zbycie udziałów, wówczas udziały będą podlegały sprzedaży/ewentualnej egzekucji w tzw. trybie szczególnym przewidzianym w art. 185 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Przepis ten przewiduje wycenę udziału dokonywaną przez sąd rejestrowy. Jeżeli dokonana wycena okazałaby się nierzetelna, na postanowienie sądu rejestrowego w przedmiocie ustalenia ceny udziałów przysługuje apelacja.

UZASADNIENIE

Kapitał zakładowy spółki z o.o. dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej.

Umowa spółki stanowi, czy wspólnik może mieć tylko jeden czy więcej udziałów. Jeżeli wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, wówczas wszystkie udziały w kapitale zakładowym powinny być równe i niepodzielne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00