Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-05-12

Odsetki za opóźnienia w zapłacie należności

W przypadku gdy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Odsetki od sumy pieniężnej, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, należą się wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. Oznacza to, że odsetki za opóźnienie należą się wierzycielowi nawet wtedy, gdy umowa ich nie przewiduje.

Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, wówczas należą się odsetki ustawowe. W kodeksie została określona maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej, które mogą w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Są to odsetki maksymalne.

Odsetki należą się również niezależnie od tego, czy opóźnienie w zapłacie nastąpiło z winy dłużnika czy z przyczyn przez niego niezawinionych. Jeśli jednak nastąpi zawinione opóźnienie przez dłużnika, tj. nastąpi zwłoka w zapłacie, wówczas wierzyciel może ponadto żądać naprawienia szkody na ogólnych zasadach.

UWAGA!

Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, wówczas i tak należą się tylko odsetki maksymalne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00