Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-12-14

Jakie są skutki podatkowe przeniesienia nieruchomości do innej spółki

Prowadzimy spółkę z o.o. W celu uzyskania środków na inwestycje rozważamy przeniesienie posiadanych nieruchomości do innej spółki (niepowiązanej z nami). Po przeniesieniu nieruchomości nadal chcielibyśmy je użytkować, np. poprzez najem. Jakie będą skutki podatkowe w obu spółkach (naszej i tej, do której nieruchomości zostaną przeniesione), jeśli przeniesienie nastąpi przez sprzedaż, aport, aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub jeszcze w innej formie, która byłaby korzystna?

PROBLEM

RADA

Skutki podatkowe każdej z proponowanych form przeniesienia nieruchomości wymagają odrębnego omówienia. Ponadto jeśli chodzi o inną korzystną formę przeniesienia nieruchomości niż wymienione w pytaniu, można jeszcze rozważyć leasing zwrotny. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Ze względu na obszerność poruszonego w problemie zagadnienia poniżej przedstawiamy skutki każdej z wymienionych w pytaniu form przeniesienia nieruchomości zarówno w Państwa spółce, jak i spółce, do której będą przeniesione nieruchomości.

1. Sprzedaż poszczególnych składników majątku

Sprzedaż środka trwałego będzie skutkowała powstaniem przychodu ze sprzedaży. Moment powstania przychodu należy rozpatrywać na zasadach ogólnych, czyli zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem przychód powstanie w dniu wydania rzeczy, wystawienia faktury albo uregulowania należności, w zależności od tego, która z tych okoliczności wystąpi pierwsza.

W przypadku sprzedaży powstaną również koszty uzyskania przychodów. Uwzględniając treść art. 16 ust. 1 ustawy o CIT spółka w takiej sytuacji zaliczy do kosztów uzyskania przychodów cenę nabycia pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych.

W spółce nabywającej nieruchomości jako środki trwałe zostaną one wprowadzone do ewidencji i będą amortyzowane.

Sprzedaż nieruchomości jako dostawa towarów zasadniczo podlega również opodatkowaniu VAT. Należy jednak rozważyć, czy nie będzie miało zastosowania jedno ze zwolnień przewidzianych w ustawie o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00