Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2017-05-17

Na co zwracać uwagę w trakcie badania przez biegłego rewidenta

Zawód biegłego rewidenta jest zawodem zaufania publicznego. Biegli dbają o wiarygodność informacji finansowej oraz bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, kierując się w codziennej pracy wysokimi standardami i zasadami etyki zawodowej, takimi jak: uczciwość, obiektywizm, zawodowe kompetencje i należyta staranność, zachowanie tajemnicy informacji i profesjonalne postępowanie.

Według aktualnie obowiązujących przepisów prawa biegli rewidenci to osoby, które na mocy ustawy z 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym są uprawnione do wykonywania tzw. czynności rewizji finansowej. Do czynności tych zalicza się badanie, a także przeglądy sprawozdań finansowych oraz inne usługi poświadczające, o których mowa w odrębnych przepisach lub standardach rewizji finansowej. W dużym skrócie czynności rewizji finansowej to usługi, które może wykonać jedynie biegły rewident.

Biegli rewidenci wykonują zawód wyłącznie jako:

● osoba fizyczna prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek,
● wspólnik podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych (dalej "podmiot uprawniony"),
● osoba pozostająca w stosunku pracy z podmiotem uprawnionym,
● osoba, która zawarła umowę cywilnoprawną z podmiotem uprawnionym.

W imieniu podmiotu uprawnionego odpowiedzialność za świadczone czynności rewizji finansowej i wydawane z tego tytułu sprawozdania ponosi kluczowy biegły rewident (w dalszej części artykułu zamiennie używane są pojęcia "biegły rewident" i "kluczowy biegły rewident", jednak za każdym razem chodzi o "kluczowego biegłego rewidenta"). Podpis kluczowego biegłego rewidenta musi obowiązkowo znajdować się na wydawanych sprawozdaniach, w tym m.in. na opinii z badania sprawozdania finansowego.

Poza czynnościami rewizji finansowej podmioty uprawnione mają również możliwość wykonywania innych usług, ale ustawa (w art. 48 ust. 2) ogranicza je tylko i wyłącznie do następujących czynności (czyli w tym wypadku mamy do czynienia z katalogiem zamkniętym):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00