Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Monitor Polski rok 2017 poz. 428
Wersja aktualna od 2017-04-21
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Monitor Polski rok 2017 poz. 428
Wersja aktualna od 2017-04-21
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 21 kwietnia 2017 r.

w sprawie uczczenia 90. rocznicy urodzin Tadeusza Mazowieckiego

W związku z przypadającą w dniu 18 kwietnia 2017 r. 90. rocznicą urodzin Tadeusza Mazowieckiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pierwszemu niekomunistycznemu premierowi Polski.

Tadeusz Mazowiecki – publicysta i polityk, w okresie PRL był jednym z najważniejszych działaczy środowisk katolickich, współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej i redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź”. Jako poseł koła Znak zabiegał o dialog między ówczesną władzą a Kościołem. W marcu 1968 r. publicznie protestował przeciw komunistycznym represjom wobec studentów, a w grudniu 1970 r. wobec robotników na Wybrzeżu. W latach 70. włączył się w działalność opozycji demokratycznej, będąc między innymi rzecznikiem głodujących w kościele pw. św. Marcina.

Należał do sygnatariuszy „Apelu 64” podpisanego przez intelektualistów, którzy poparli strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Na zaproszenie Lecha Wałęsy 24 sierpnia 1980 r. stanął na czele Komisji Ekspertów przy Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.

W 1980 r. Tadeusz Mazowiecki został redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”, ekspertem i doradcą NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym był internowany. Tadeusz Mazowiecki był jednym z architektów i uczestników porozumień Okrągłego Stołu, które doprowadziły do pierwszych częściowo wolnych wyborów w czerwcu 1989 r.

24 sierpnia 1989 r. został pierwszym niekomunistycznym premierem Polski. Jego rząd przeprowadził kluczowe reformy gospodarcze i ustrojowe będące fundamentem rozwoju Polski jako państwa demokratycznego.

Do śmierci w 2013 r., Tadeusz Mazowiecki angażował się w działalność publiczną i społeczną. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – doceniając wybitną rolę premiera Tadeusza Mazowieckiego, kawalera Orderu Orła Białego, męża stanu, patrioty i architekta polskiej wolności – składa cześć jego pamięci.

Marszałek Sejmu: M. Kuchciński

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00