Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. II OSK 231/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Bożena Walentynowicz ( spr.) Sędziowie sędzia NSA Stanisław Nowakowski sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej F. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 listopada 2006 r. sygn. akt IV SA/Gl 781/06 w sprawie ze skargi F. D. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 10 listopada 2006 r., sygn. akt IV SA/Gl 781/06, oddalił skargę F. D. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. decyzją z dnia [...], w oparciu o art. 1 pkt 2, art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn. Dz.U. Nr 90, poz. 575 ze zm.) oraz § 1, § 7 i § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 65, poz. 294 ze zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem z 1983 r." stwierdził, że u F.D. brak jest podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej uszkodzenia narządu słuchu, wymienionej w poz. [...] wykazu chorób zawodowych. W uzasadnieniu decyzji organ powołał się na orzeczenie z dnia [...] Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S., która to placówka rozpoznała uszkodzenie ucha [...] niebędące jednak chorobą zawodową. Natomiast Przychodnia Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. w dniu [...] orzekła, że [...] charakter niedosłuchu, przebyte schorzenia samoistne ucha [...], stan po [...] zapaleniu ucha środkowego i operacji ucha [...] nie dają podstaw do przyjęcia zawodowej etiologii stwierdzonego u F. D. niedosłuchu w audiometrii tonalnej i impedancyjnej. Ponadto organ uznał, że dochodzenie epidemiologiczne wykazało, iż F. D. był zatrudniony w latach [...] [...] w [...] w K. na różnych stanowiskach w warunkach stwarzających ryzyko powstania choroby zawodowej. Jednak Powiatowy Inspektor Sanitarny w K., z uwagi na nierozpoznanie choroby zawodowej przez lekarzy orzeczników, nie mógł jej stwierdzić.

[...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny w K., po rozpoznaniu odwołania, decyzją z dnia [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Organ odwoławczy stwierdził, że orzeczenia lekarskie obu placówek orzeczniczych służby zdrowia rozpoznały u F. D. niedosłuch [...] ([...]), który nie jest charakterystyczny dla przewlekłego urazu akustycznego pochodzenia zawodowego. Zdiagnozowane istnienie [...] niedosłuchu i niestwierdzenie [...] ubytków słuchu typu odbiorczego, powstałych w wyniku ekspozycji na hałas przekraczający normę higieniczną, uniemożliwia rozpoznanie u F. D. przewlekłego urazu akustycznego pochodzenia zawodowego, zaś uszkodzenie słuchu nastąpiło z udziałem czynników pozazawodowych (zapalnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00