Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2007 r. sygn. I OSK 517/06

Akta kandydatów na wyższe stanowiska w służbie cywilnej, w tym wykorzystane w postępowaniu kwalifikacyjnym testy, zadania symulacyjne, spełniają zarówno przedmiotowe jak i podmiotowe kryteria informacji publicznej. Stanowią bowiem informację o działalności organów publicznych (co wyczerpuje dyspozycje art. 61 Konstytucji RP i art. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r.), jak też Szef Służby Cywilnej mieścił się w pojęciu władzy publicznej w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy i był w posiadaniu omawianych informacji (art. 4 ust. 3 ustawy).

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej, skargi kasacyjnej Szefa Służby Cywilnej, od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 stycznia 2006 r., sygn. akt II SA/Wa 2043/05, w sprawie ze skargi Ryszarda T., na decyzję Szefa Służby Cywilnej z dnia 18 grudnia 2003 r., nr S.C. 112/3/2003, w przedmiocie dostępu do informacji publicznej,

oddala skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 9 stycznia 2006 r., sygn. akt II SA/Wa 2043/05, uchylił decyzję Szefa Służby Cywilnej z dnia 18 grudnia 2003 r., nr S.C. 112/3/2003 oraz poprzedzającą ją decyzję Szefa Służby Cywilnej z dnia 12 listopada 2003 r., nr S.C.024-112/1/2003 w przedmiocie dostępu do informacji publicznej. Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

W dniu 8 września 2003 r. Ryszard T. zwrócił się do Szefa Służby Cywilnej o udostępnienie, na podstawie art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, materiałów służących do przeprowadzenia konkursów na stanowisko dyrektora generalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Kultury oraz Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców. Szef Służby Cywilnej przekazał wnioskodawcy część żądanych dokumentów. Natomiast decyzją z dnia 12 listopada 2003 r., nr S.C.024-112/1/2003, wydaną na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. nr 112, poz. 1198 ze zm.), odmówił udostępnienia testów, zadań symulacyjnych i kwestionariuszy wykorzystanych w toku postępowań konkursowych na wskazane stanowiska w Służbie Cywilnej. W uzasadnieniu decyzji stwierdził, że powyższe materiały nie niosą w swej treści żadnego komunikatu o sprawach publicznych, a zatem nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu art. 1 ust. 1 oraz art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Szef Służby Cywilnej powołał się także na przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, podając, że prawo autorskie do żądanych materiałów przysługuje SHL Polska Sp. z o.o. oraz Pracowni Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, z którymi Urząd Służby Cywilnej zawarł umowy licencyjne. Umowy te przewidują między innymi zakaz ich udostępniania osobom trzecim oraz zakaz ich kopiowania, powielania i rozpowszechniania, a także obowiązek zapewnienia ochrony tajemnicy treści materiałów będących własnością Spółki SHL. Organ podał ponadto, że udostępnione materiały nie będą mogły być w przyszłości stosowane ponownie, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty związane z koniecznością zakupu nowych testów, a niekiedy - w przypadku braku rozwiązań alternatywnych w ogóle brak możliwości zastosowania określonych narządzi. Dodatkowo Szef Służby Cywilnej zwrócił uwagę na to, że prawo do informacji podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz innych [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00