Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 sierpnia 2009 r., sygn. I GSK 84/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędziowie Stanisław Gronowski (spr.) NSA Jerzy Sulimierski Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 13 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 3 listopada 2008 r. sygn. akt V SA/Wa 1169/08 w sprawie ze skargi W. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 listopada 2008 r., sygn. akt V SA/Wa 1169/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę W. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lutego 2008 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia [...] marca 2005 r. w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej.

Sąd I instancji orzekał na tle następującego stanu fatycznego sprawy:

Na podstawie dokumentu SAD z dnia [...] kwietnia 2002 r., nr [...] W. Sp. z o.o. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym leki, załączając do zgłoszenia celnego faktury handlowe wystawione przez eksportera - W. W. E. GmbH z Austrii. Naczelnik Urzędu Celnego w W. decyzją z dnia [...] marca 2005 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i orzekając w tym zakresie określił tę wartość w obniżonej wysokości.

Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z dnia [...] lutego 2008 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, iż w wyniku kontroli celnej przeprowadzonej w siedzibie Spółki ujawniono Umowy Dystrybucyjne z dnia [...] września 2000 r. oraz z dnia [...] października 2001 r., zawarte pomiędzy W. W. Spółką z o.o. (obecnie W. Sp. z o.o.) w W. a W.W. E. GmbH z Austrii. Na podstawie tych umów eksporter mógł udzielić Spółce dodatku motywacyjnego. Kwota takiego dodatku była naliczana i wyrażana jako wartość w procentach kwartalnych danych rzeczywistych sprzedaży rynkowej produktów wymienionych w załączniku I do ww. umów, sprzedanych przez stronę na terytorium Polski. W załączniku III określono natomiast, wyrażone w procentach zakresy wartości dodatku motywacyjnego, odpowiadające rzeczywistej wartości sprzedaży poimportowej w danym kwartale. Realizując postanowienia umowy z dnia [...] października 2001 r., w dniu [...] czerwca 2002 r. eksporter przyznał Spółce dodatek motywacyjny w wysokości 9.063.000,00 PLN, mając na uwadze dane dotyczące rzeczywistej sprzedaży rynkowej w II kwartale 2002 r. Kwota tego dodatku w drodze kompensaty została uwzględniona przez Spółkę przy rozliczeniu płatności z faktur za zakupione leki. Zdaniem organu odwoławczego, dodatek motywacyjny był czynnikiem kształtującym wartość transakcyjną towaru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00