Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 marca 2011 r., sygn. I FSK 422/10

W świetle art. 41 ust. 12 ust. 12a ustawy o VAT, przy czynnościach dostawy towaru w postaci przeniesienia własności lokalu mieszkalnego, któremu towarzyszy sprzedaż prawa do korzystania z miejsca postojowego na samochód osobowy, ze względu na trudności w wyodrębnieniu od czynności podstawowej należy zastosować 7 % preferencyjną stawkę podatkową.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 września 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 444/09 w sprawie ze skargi "S. D." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w T. na interpretację Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 września 2009 r., sygn. akt III SA/Gl 444/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zaskarżoną przez "S. D." Sp. z o.o. w T. G. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z ustalonego przez Sąd I instancji stanu faktycznego wynika, że wnioskiem z dnia 8 grudnia 2008 r. Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej stosowania stawki podatku od towarów i usług. Spółka podała, iż planowane oddanie I etapu budowy osiedla mieszkaniowego nastąpi w marcu 2010 r. w postaci dwóch budynków mieszkalnych. Kondygnacje nadziemne w całości są przeznaczone na lokale mieszkalne, a w części podziemnej usytuowane zostaną komórki lokatorskie, miejsca postojowe dla samochodów, piony komunikacyjne i pomieszczenia techniczne. Wyjaśniła, iż miejsca postojowe nie będą wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi i nie będą stanowiły odrębnych pomieszczeń, a prawo ich użytkowania będzie związane z lokalem mieszkalnym. Tak więc transakcja będzie obejmowała: przeniesienie własności lokalu mieszkalnego wraz z piwnicą, z którym związany będzie udział w nieruchomości wspólnej tj. grunt, infrastruktura, części wspólne budynku i urządzeń; odpłatne ustanowienie prawa użytkowania lub służebności korzystania z miejsca postojowego (inne niż prawo własności).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00