Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2012 r., sygn. I FSK 345/11

Ustalenie, że wydatki zostały poniesione musi skutkować koniecznością ich uwzględnienia w rachunku podatkowym, a jeżeli nie jest to możliwe na zasadach ogólnych, czyli na podstawie ścisłych dowodów, obowiązkowe jest oszacowanie tych wydatków.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Ryszard Mikosz (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 9 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Rz 556/10 w sprawie ze skarg M. G. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 5 lipca 2010 r. nr [...], [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za październik, listopad, grudzień 2008 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 9 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Rz 556/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a i c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej powoływanej jako "P.p.s.a."), uchylił decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 5 lipca 2010 r., nr: [...], [...], [...], oraz poprzedzające je decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z dnia 7 kwietnia 2010 r. nr: [...], [...], [...], określające M. G. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 2008 r.

1.2. W uzasadnieniu Sąd w pierwszej kolejności omówił ustalenia faktyczne poczynione przez organy. W tych ramach odnotował najpierw okoliczności związane z okresem, kiedy wspomniany podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie wykonywania robót ogólnobudowlanych, składając wówczas deklaracje VAT-7. I tak M. G. zgłosił w Urzędzie Skarbowym w K. rozpoczęcie prowadzenia działalności w dniu 3 listopada 2003 r., przedkładając oświadczenie o wyborze zwolnienia od podatku od towarów i usług na formularzu VAT-6, a w dniu 28 listopada 2003 r. oświadczenie o rezygnacji z tego zwolnienia oraz zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego VAT-R. Z kolei w dniu 24 lutego 2006 r. zgłosił zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT-Z z uwagi na likwidację działalności z dniem 17 lutego 2006 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00