Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2013 r., sygn. II FSK 1251/11

Argumentacja, wskazująca na prawdopodobieństwo wpływu obrazy przepisów postępowania na wynik sprawy, powinna być zawarta w uzasadnieniu skargi kasacyjnej (art.176 p.p.s.a.). W tej części pisma powinny też być zawarte wywody, mające przekonać Naczelny Sąd Administracyjny o słuszności każdego z podniesionych zarzutów. Uzasadnienie powinno być logiczne i precyzyjne, pozwalające poznać zarówno intencje jego autora, jak i sformułować zwrot stosunkowy o zgodności bądź niezgodności zaskarżonego wyroku z prawem, dobrze też, gdy można wyodrębnić w nim poszczególne fragmenty odnoszące się do konkretnych zarzutów. Brak uzasadnienia powoduje niemożność odniesienia się merytorycznego do danego zarzutu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka (sprawozdawca), Sędziowie NSA Krzysztof Winiarski, WSA del. Bartosz Wojciechowski, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. [...] "D." spółki z o.o. w likwidacji z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Lu 329/10 w sprawie ze skargi L. [...] "D." spółki z o.o. w likwidacji z siedzibą w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 3 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Lu 329/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę L. [...] D. Sp. z o. o. w C. w likwidacji na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 3 lutego 2010 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej.

Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:

Wnioskiem z dnia 29 listopada 2007 r. L. [...] D. Sp. z o. o. w C. w likwidacji (dalej: "Spółka") zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. o umorzenie 75% zaległości podatkowych wraz z odsetkami oraz przedłożyła plan restrukturyzacji przedsiębiorstwa. W piśmie z dnia 12 grudnia 2007 r. sprecyzowała, iż wniosek ten dotyczy pomocy na restrukturyzację przedsiębiorstwa w ramach wewnętrznego programu restrukturyzacji zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację (Dz. U. Nr 179, poz. 1266 ze zm., dalej "rozporządzenie"). We wniosku wskazała, że jej trudna sytuacja ekonomiczno-finansowa jest wynikiem niekorzystnych tendencji, jakie wystąpiły na rynku w 2005 r., takich jak wzrost cen i niedobór surowca do produkcji, wskutek czego Spółka posiada zaległości również w ZUS, Urzędzie Marszałkowskim i Urzędzie Gminy, gdzie również złożyła wnioski o udzielenie ulg. W ocenie Spółki, umorzenie części zaległości podatkowych byłoby uzasadnione nie tylko ważnym interesem podatnika, ale i interesem publicznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00