Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2013 r., sygn. I FSK 675/13

Skoro proces oceny ryzyka ubezpieczeniowego jest czynnością ubezpieczeniową, realizowaną dla potrzeb ustalenia warunków umowy ubezpieczeniowej, podejmowane czynności w zakresie organizacji tego procesu uznać należy za element tej usługi, niezbędny i właściwy do jej wykonania, stanowiący jednocześnie odrębną całość w rozumieniu art. 43 ust. 13 w zw. z ust. 1 pkt 37 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda - Ossowska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 grudnia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 941/12 w sprawie ze skargi I. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 18 listopada 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz I. Sp. z o. o. z siedzibą w W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 941/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi I. sp. z o.o. z siedzibą w W. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 18 listopada 2011 r. i zasądził na rzecz spółki zwrot kosztów postępowania.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów o podatku od towarów i usług spółka opisała zdarzenie przyszłe, wskazując, że świadczy usługi za wynagrodzeniem na rzecz zakładów ubezpieczeniowych. W ramach tych usług m.in. podejmuje działania organizacyjne mające na celu wykonanie badań lekarskich potencjalnych klientów zakładu ubezpieczeń na potrzeby oceny stopnia ryzyka ubezpieczeniowego przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Usługi te sprowadzają się do koordynowania działań mających na celu wykonanie takich badań lub sporządzenia opinii lekarskich i są świadczone w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń. Same badania są wykonywane przez podmioty trzecie na podstawie umów zawartych przez spółkę z tymi podmiotami, tj. lekarzami, gabinetami lekarskimi lub innymi zakładami opieki zdrowotnej (dalej zwanymi "placówkami partnerskimi"). Spółka wskazała, że zakupione przez nią usługi wykonane przez placówki partnerskie, są odprzedawane zakładom ubezpieczeń. Zgodnie z umowami zawartymi z zakładami ubezpieczeń wykonanie usługi odbywa się każdorazowo na podstawie zlecenia przekazywanego spółce w postaci elektronicznej za pomocą systemu informatycznego będącego własnością spółki, która jest zobowiązana do każdorazowego informowania zakładu ubezpieczeń o zmianie statusu zlecenia usługi odpowiednim wpisem w systemie. Spółka stwierdziła, że ww. usługi do dnia 31 grudnia 2010 r. korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wskazując na powyższe spółka zapytała, czy usługi świadczone przez nią w opisanym stanie faktycznym również od dnia 1 stycznia 2011 r. korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług. Przedstawiając własne stanowisko w tym zakresie spółka stwierdziła, że od dnia 1 stycznia 2011 r. usługi przez nią świadczone - polegające na organizacji i koordynowaniu działań mających na celu wykonanie (przez podmioty trzecie) badań lekarskich lub sporządzanie opinii lekarskich na rzecz i w imieniu zakładów ubezpieczeniowych, związane z oceną stopnia ryzyka ubezpieczeniowego przez zawarciem umowy ubezpieczenia - korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 13 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej "u.p.t.u.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00