Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 marca 2013 r., sygn. I GSK 473/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Joanna Zabłocka Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. -G. M. M., Z. T., S. P. Spółki jawnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 4 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Łd 938/10 w sprawie ze skargi E. -G. M. M., Z. T., S. P. Spółki jawnej na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Ł.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Ł. na rzecz E. -G. M. M., Z. T., S. P. Spółki jawnej 6838 (sześć tysięcy osiemset trzydzieści osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. oddalił skargę "E G" M. M, Z. T, S. P Spółka jawna w P-K na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] czerwca 2010 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. określił spółce jawnej "E. G. " zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiące styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, lipiec, sierpień, wrzesień i grudzień 2006 r. w łącznej wysokości 267.599 zł. W uzasadnieniu organ podał, że w odniesieniu do gazu, którego sprzedaż udokumentowana była fakturami VAT wystawionymi dla firmy "M." P.M.przez spółkę "E. G. " brak jest obiektywnych przesłanek do uznania, iż zaszły okoliczności uzasadniające zwolnienie sprzedaży gazu z poboru akcyzy. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. podniósł, iż gaz opuszczając skład podatkowy nie dotarł do miejsca jego przeznaczenia wskazanego w złożonych w składzie podatkowym oświadczeniach, bowiem suszarnia drewna gdzie trafić miał gaz, jak wynika z ustaleń organu, nie istniała. Odnośnie odbiorców indywidualnych gazu, organ I instancji na podstawie podjętych czynności dowodowych stwierdził m.in., iż gaz nie został dostarczony wskazanym na oświadczeniach nabywcom, bądź też został dostarczony ale w ilości mniejszej niż wynikałoby to z oświadczeń. Mając na uwadze, iż preferencje (zwolnienie z akcyzy) miały charakter warunkowy Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. uznał, iż odpowiedzialność za niespełnienie tych warunków ponosi podatnik, który z preferencji tych skorzystał. Jak wskazano ryzyko nierzetelności, wadliwości, czy też fikcyjności oświadczeń obciąża podatnika, który we wszystkich wątpliwych przypadkach może odmówić sprzedaży towaru akcyzowego ze stawką preferencyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00