Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2014 r., sygn. II FSK 222/13

Przepisy art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) w zw. z art. 133 § 1 i art. 141 § 4 p.p.s.a. mają charakter blankietowy i dla swej skuteczności wymagają wskazania przepisów stosowanych przez organ podatkowy, który to dokonywał zarówno ustaleń faktycznych, jak i oceny materiału dowodowego. Rola sądu administracyjnego ograniczona jest bowiem wyłącznie do kontroli legalności zaskarżonego aktu, na co wskazuje art. 3 § 1 i 2 p.p.s.a., a prawidłowa konstrukcja skargi kasacyjnej wymaga w takich przypadkach wskazania norm dopełnienia, na podstawie których procedowały organy podatkowe i na podstawie których podejmowały decyzje.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, Protokolant Marta Wyszkowska, po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 3 października 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 816/12 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 20 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku na rzecz T. K. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 3 października 2012 r. o sygn. akt I SA/Gd 816/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w sprawie ze skargi T. K. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 20 sierpnia 2010 r., w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

1.2. W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji wskazał, że decyzją z dnia 30 października 2009 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w G. określił Skarżącemu wysokość zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym z tytułu odpłatnego zbycia w drodze zamiany udziału w nieruchomości. Organ podatkowy uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, iż B. i T. K. w dniu 14 stycznia 2004 r. aktem notarialnym dokonali odpłatnego zbycia w drodze zamiany udziałów w nieruchomościach, stanowiących ich majątki odrębne - w małżeństwie obowiązuje rozdzielność majątkowa. W wyniku dokonanej zamiany Pan T. K. jako współwłaściciel połowy nieruchomości (działki nr 1187/1 oraz 1187/2) - na której znajduje się dom jednorodzinny z garażem - dokonał odpłatnego zbycia całego udziału. W zamian B. K. przeniosła na małżonka udział wynoszący ½ części we współwłasności działek 11/7 i 12/4, położonych w K. Strony oświadczyły, iż wartość przedmiotów zamiany jest równa 900.000,00 zł. Skarżący złożył oświadczenie, że uzyskany przychód z tytułu umowy zamiany przeznaczy na cele mieszkaniowe, określone w art. 21 ust.1 pkt 32 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., z późń. zm. zwana dalej: "u.p.d.o.f."). Po przeprowadzeniu wobec Skarżącego postępowania podatkowego organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził, że transakcja zamiany nie skutkuje zwolnieniem z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie został spełniony żaden z warunków określonych w art. 21 ust.1 pkt 32a u.p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym w 2004 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00