Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 maja 2017 r., sygn. II FSK 1244/15

Wina w ujęciu art. 116 § 1 pkt 1 lit. b O.p., to zarówno wina umyślna i związana z nią świadomość istnienia wymagalnych zobowiązań podatkowych, jak i wina nieumyślna w postaci niedbalstwa, które zakłada brak "świadomości" ale opiera się na powinności i możliwości przewidywania istnienia wymagalnych zobowiązań podatkowych. Brany tu powinien być pod uwagę obiektywny miernik staranności, jakiej można wymagać od osoby należycie dbającej o swoje interesy i podejmującej się funkcji członka zarządu spółki.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędziowie: NSA Maciej Jaśniewicz, NSA del. Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 26 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 1300/14 w sprawie ze skargi D. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 27 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26 listopada 2014 r. w sprawie sygn. akt I SA/Kr 1300/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę D.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 27 maja 2014 r. orzekającą o jego odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 rok.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym ustalonym w toku postępowania podatkowego i przyjętym przez sąd I instancji.

Postanowieniem z 26 stycznia 2009 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. wszczął postępowanie kontrolne prowadzone wobec "G." Sp. z o.o. Postępowanie to zakończyło się wydaniem decyzji z 23 sierpnia 2012 r., w której określono wysokość zobowiązania Spółki z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2007 r. w kwocie 158.377 zł. Po rozpatrzeniu odwołania Spółki, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie 30 kwietnia 2013 r. wydał decyzję utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji. Skarga Spółki na decyzję organu odwoławczego została oddalona przez WSA w Krakowie wyrokiem z 28 listopada 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 1080/13. Kwota zobowiązania podatkowego wynikająca z tej decyzji nie została uregulowana przez Spółkę, wobec czego Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w K. w dniu 23 maja 2013 roku wystawił tytuł wykonawczy nr [...]. W trakcie prowadzonego postępowania egzekucyjnego podejmowano próby zajęcia rachunków bankowych oraz poszukiwano majątku Spółki. Dokonano także próby zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność pieniężną. W konsekwencji wszystkich podjętych czynności egzekucyjnych Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w K. stwierdził bezskuteczność egzekucji. Nadto organy ustaliły, że w terminie płatności zobowiązań Spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 r., zarząd firmy był jednoosobowy, a funkcję Prezesa Zarządu pełnił skarżący.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00