Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 października 2018 r., sygn. I FSK 1903/16

Brak jest podstaw, aby terminem "wydania decyzji" określonym w art. 118 § 1 O.p. obejmować również jej doręczenie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Jan Jaworski, po rozpoznaniu w dniu 30 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 czerwca 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1690/15 w sprawie ze skargi D.S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 30 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności wspólnika spółki wraz z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D.S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr. 1 - wyrok

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 22 czerwca 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1690/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. S. (zwanego dalej: "podatnikiem" lub "skarżącym") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z 30 marca 2015 r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności wspólnika spółki PUH "P." Sp. j. ( dalej "Spółka") wraz z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług.

Sąd I instancji podzielił stanowisko organów, że wypełnione zostały przesłanki określone w art. 115 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.; dalej powoływana jako "O.p.") do przeniesienia odpowiedzialności na skarżącego za zaległości podatkowe Spółki. Zaległości te powstały gdy strona była wspólnikiem tej Spółki. Prowadzonym postępowaniem objęto wszystkie osoby, które ponosiły odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe rozwiązanej spółki. Fakt, że postępowanie przeciwko skarżącemu o przeniesienie odpowiedzialności za zaległości podatkowe Spółki nie było prowadzone w jednym postępowaniu przeciwko wszystkim wspólnikom, jak również brak stwierdzenia w rozstrzygnięciu decyzji, że dany wspólnik spółki jawnej odpowiada solidarnie ze spółką za zaległości nie stanowi podstawy do uchylenia zaskarżonej decyzji. Słusznie też zdaniem WSA organy uznały że, decyzja została wydana przed upływem terminu przedawnienia, ponieważ bieg terminu został zawieszony z dniem 18 listopada 2014 r. w związku z wszczęciem śledztwa, o czym organ poinformował stronę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00