Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. II GSK 471/20

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Kręcisz po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej wniosku P.B. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi kasacyjnej P.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 5 lutego 2020 r. sygn. akt II SA/Sz 704/19 w sprawie ze skargi P.B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry postanawia: oddalić wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 lutego 2020 r., sygn. akt II SA/Sz 704/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę P.B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry w wysokości 36.000 zł.

W skardze kasacyjnej od powyższego wyroku skarżący zawarł wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. Uzasadniając ten wniosek stwierdził, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo uwzględnienia wnoszonego środka odwoławczego. Wskazał, że wymierzenie tak wysokiej kary wiązać się będzie ze spowodowaniem znacznej szkody po stronie skarżącego. Uzyskanie środków w wysokości 36.000 zł jest niemożliwe i stanowi zbyt daleko idące i nieznajdujące oparcia w przepisach prawa nadużycie. Skarżący stwierdził, że w przypadku niewstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji, pozostanie bez jakichkolwiek środków na utrzymanie siebie oraz rodziny. W konsekwencji nawet prawdopodobny zwrot wymierzonej kary pieniężnej wyrządziłby niepowetowaną szkodę, gdyż przywrócenie funkcjonowania działalności gospodarczej byłoby już niemożliwe. Powołał się ponadto na sytuację związaną z ogólnoświatową epidemią COVID-19, w tym wprowadzone obostrzenia, które uniemożliwiają skarżącemu prowadzenie działalności gospodarczej, przez co jest on pozbawiony jakichkolwiek dochodów, a zapłata kary wymierzonej zaskarżoną decyzją doprowadzi go do utraty płynności finansowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00